Рівні технічної підготовки IT-рекрутерів

Що саме ми в GUID вкладаємо в терміни Speaking Developish і «технічна грамотність» IT-рекрутерів?

Ми давали визначення Speaking Developish тут:

Speaking Developish  – … здатність рекрутера читати резюме і вакансії, розуміти розробника і говорити з ним однією мовою. Ми глибоко переконані, що для цього необхідна як технічна підкованість, так і розуміння специфіки IT-бізнесу та IT-індустрії (світових і регіональних ринків).

Тобто цим терміном ми позначили широкий спектр «IT-знань», що відносяться до різних областей IT-індустрії. Ми спробували узагальнити наші спостереження і досвід технічної підготовки IT-рекрутерів і позначили етапи вивчення Developish у вигляді піраміди:

Рівні технічної підготовки IT-рекрутерів

1 рівень – Elementary

Базова IT-лексика, яка природним чином засвоюється новачками, що потрапляють в цю середу (як правило, за перші місяці роботи). А саме:

  • велика кількість англіцизмів ( «почекати», «засінкапитись», «таска», «дедлайн», «реджектнути», «заапрувити» і т.п.);
  • професійна лексика ( «сівішка», «рев’ю / скринінг» резюме, «лонг-лісти», «оффер» і т.п.);
  • терміни і поняття, пов’язані з функціонуванням IT-бізнесу та IT-індустрії (типи компаній, технічні та нетехнічні ролі і посади, рівні посад і т.п.).

У цей період рекрутер зустрічається з першими «порціями» незнайомих технічних термінів в резюме і описах вакансій. Однак, через те, що основний фокус уваги спрямований на базову IT-лексику і адаптацію, освоєння технічної лексики обмежується запам’ятовуванням нових слів. При цьому, вимова технічних термінів може даватися складно, а їх написання – майже непосильно.

Рівні технічної підготовки IT-рекрутерів

2 рівень – Pre-Intermediate

На цьому рівні додається розуміння того, як саме створюються програмні продукти. З цього боку IT-бізнеса сходить «димова завіса», рекрутер потихеньку прояснює для себе, з яких етапів складається процес розробки ПО і яка роль кожного «гвинтика» в цьому процесі. Формується окремий пласт знань, що характеризує IT-проекти (предметна область, методологія розробки, стадія проекту, поняття технічного стека, менеджмент, структура команди, специфіка розробки продукту, аутсорс проектів і т.д.).

Рекрутер працює з різними вакансіями і стикається з більшою кількістю технічних термінів. Ключові терміни і їх зв’язки запам’ятовуються і рекрутер, як може, класифікує їх: визначає, до якого напрямку розробки термін відноситься і тримає в голові прості схеми взаємозв’язку технологій з однієї області. Рекрутер знає, що web і mobile – це різні області розробки. Що якщо є web, то повинні бути front end і back end. Від рекрутера на цьому етапі можна почути: «У нас класичний фронт – CSS, HTML, JavaScript» і він впевнено оперує термінами типу «бібліотека, фреймворк, CMS, движок». Правда, не завжди насправді розуміючи, чим вони відрізняються. І, як правило, взагалі не ставлячи собі питання, як працюють front end і back end, що саме ховається за цими абстракціями (більшість рекрутерів на цьому етапі не здатні пояснити, наприклад, що таке http сервер, REST і API).

Також через поверхневий підхід на цьому етапі відсутня «синонімічний база» технічних термінів – рекрутер не бачить більш глибокий взаємозв’язок термінів, ніж «мова програмування-фреймворк». Він може наполегливо шукати в резюме Unix адміна свідоцтва того, що він стикався з Linux, питати про наявність web-досвіду у кандидата з глибокою експертизою в ASP.NET і засмутитись, що у кандидата в резюме є якесь LAMP, а досвіду з РНР і MySQL немає.

Цього рівня цілком достатньо для виконання функції порівняння термінів в описі вакансії і профілі кандидата (але крок вліво, крок вправо – провал). І, судячи з усього, більшість рекрутерів на цьому рівні і зупиняється. У тому числі і тому, що бізнес і IT-команди не вимагають від них більшого. Засвоєної природним чином інформації виявляється досить для того, щоб виконувати свою роботу на певному рівні. А мотивація прикладати зусилля, аби систематизувати знання i прокачатись в технологіях, просто так не з’явиться.

Однак, є такі, хто йде далі. Отримуючи знання і навички, які виділяють їх із сотень інших рекрутерів і надають серйозну конкурентну перевагу.

Intermediate – 3 рівень

Це етап упорядкування та систематизації поточних IT-знань, а також відкриття для себе того, що саме означають слова, якими рекрутер ще вчора легковажно розкидався в присутності високоповажних Senior розробників.

Тобто ключова риса Intermediate рівня – не в розширенні словникового запасу, а, в першу чергу, в якісно новому розумінні вже освоєної технічної лексики.

Ми переконані, що рекрутери Middle-Senior рівня здатні освоїти великий пласт технічної лексики на рівні розуміння «Для чого це потрібно» і «З якими технологіями пов’язано». І цього цілком достатньо для досягнення головної мети Speaking Developish: розмовляти з технарями (кандидатами, замовниками, тім лідами, проектними командами) однією мовою і розуміти технічні поняття, терміни та їх взаємозв’язки. Саме одноманітно, єдиним чином, в рамках однієї системи координат. Це дозволяє рекрутерам якісно комунікувати з кандидатами і внутрішніми замовниками, а також підтримувати рекрутинг-процеси на високому рівні.

Отже, на цьому етапі «розчакловуються» всі базові поняття та принципи розробки ПЗ, універсальні для програмування в цілому і для конкретних його областей (web, mobile, desktop, embedded). Завдання рекрутера – по-новому зібрати картину розробки ПЗ, виходячи з нового розуміння і грунтуючись на нових, більш фундаментальних принципах класифікації технічних термінів. Грубо кажучи, раніше у рекрутера було 2 площини розуміння: НАЗВА терміна та НАЗВА області розробки, до якої він належить. Відповідно, і перспектива була двовимірна.

Наприклад, терміни nginx і Tomcat раніше лежали у рекрутера на різних полицях, тому що завжди йдуть «в комплекті» з різними мовами програмування. А Mongo і PostgreSQL, навпаки, на одній – бо обидві є базами даних.

З розумінням призначення та функцій конкретних термінів і понять рекрутер отримує можливість по новому поглянути на них і впорядкувати відповідно до відкритих властивостей.

Рекрутер тепер розуміє, чим мікросервісна архітектура відрізняється від монолітної, навіщо програмістам знати, яка ОС використовується на проекті, що таке кросплатформеність і «нативність», чим фреймворк відрізняється від ліби, движка і CMS, що таке парадигми розробки й інтерпретовані мови і т.д.

Хоча, при швидкоплинному знайомстві розробник може і не відрізнити рекрутерів 2 і 3 рівнів (адже і на другому рівні рекрутер вже впевнено декламує технічні деталі проекту).

Чи варто напружуватися? Варто. Для самого рекрутера – це пройдений рубіж від Здаватися до Бути. Від «робити вигляд», що розумієш, до «розуміти» (нехай і спрощено). І, крім уже згаданих якісних комунікацій і процесів, рекрутер набуває впевненість в собі і імунітет від синдрому самозванця.

4 рівень – Upper-Intermediate

Рівень технічної ерудованості. Це коли до чіткої, та, в якомусь сенсі, фундаментальної бази третього рівня ви додаєте:

  • мовне і інструментальне різноманіття (додаючи знання про нові платформи і мови програмування з супутніми технологіями, а також різні інструментальні засоби розробки та DevOps практики);
  • часову або історичну призму (розуміння еволюції засобів розробки і здатність розпізнати в резюме або вакансії старі / сучасні технології незалежно від того, про який стек йдеться);
  • знання хайпових технологій і трендів розробки – AI, ML, BigData, Microservices, і т.п.
  • розуміння, що таке технічно складний проект, для чого потрібні алгоритми, в яких областях необхідний математичний бекграунд, а в яких не обійтися без PhD по Computer Vision;

На цьому етапі можлива нормальна HR-співбесіда з розробником, в руслі природної розмови, розпитувань про проекти, досвід, переваги, оцінку кандидатом його минулих завдань і планів на майбутнє. На цьому етапі вже можна говорити про «одну мову». На цьому рівні підготовки кандидату з вами не нудно, він не відноситься до співбесіди як до втрати часу. І бачить вашу цінність: ви здатні зрозуміти, чому той проект був нудний і гальмував розвиток, що дійсно захоплює кандидата, якими проектами він хотів би займатися і в якому оточенні розвиватися. І, в ідеалі, ви відразу зможете «розгорнути» ваш проект для кандидата в його перспективі – тут ось такого не буде, а ось тут – ідеально, а в майбутньому ще планують то-то, …

Співбесіда стає предметним діалогом, в якому рекрутер не намагається відокремити досвід кандидата від його особистості і провести співбесіду «по софт скілам», старанно обходячи стороною досвід.

5 рівень нашої класифікації – Advanced

Єдиним логічним вінцем володіння Developish нам здається практика кодінгу. Це більш глибокий рівень занурення, який відкриє для вас програмування в новому світлі. А ще додасть окрему площину розуміння – того, ЯК це працює. Це, мабуть, краще закріплення теоретичних знань про програмування. Адже, якщо ви не працюєте щодня з усіма поняттями і конструкціями, які вибудовувались в процесі вашого технічного апгрейду, вони спрощуються, «тоншають», втрачають системність і примитивізуються. Як і з будь-якою іншою мовою. Для її підтримки необхідна постійна практика. Або в прямому сенсі – кодити, або в переносному – підтримувати знання в актуальному стані, не перестаючи нарощувати свою технічну «міць».

Отже, коли ми говоримо про мінімальний технічний базис, ми маємо на увазі, що людина опанувала знання перших двох рівнів нашої піраміди. Чи вважаємо ми, що цих знань досить для IT-рекрутера, який прагне до професіоналізму і має тайтл від Middle і вище? Ні, цього недостатньо. Ми вважаємо, що можна говорити про технічну грамотність і підкутість рекрутера, якщо його розуміння технічної лексики не нижче третього рівня (Intermediate). Якщо до такого розуміння буде прагнути кожен, якість рекрутингу в Україні може покращитися вже в цьому столітті. Ну ок, в цьому десятилітті 🙂

До речі, ми підготували тест з 10 коротких запитань, що відповідають Intermediate рівню в нашій інтерпретації. Для бажаючих перевірити свої знання – посилання на тест тут.

Віримо в вас ❤

Юлія Венгер
Founder і Managing Partner в GUID